Davet

Değerli Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Profesyonelleri ve Adayları;

1995 yılında kurduğumuz Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği (KDTD), 1996 yılında Avrupa Davranış ve Kognitif Terapileri Derneği (EABCT) ile bütünleşmiştir. Kuruluşundan bu yana iki Avrupa Kongresi (EABCT 2001, 2017 yıllarında) ve bir Uluslararası Kognitif Terapiler Birliği (IACP 2011 yılında) Kongresi olmak üzere kognitif ve davranış terapileri alanında 3 temel kongre ve birçok uluslararası kongre düzenleme onur ve görevini başarıyla tamamlamıştır.

2011 yılında düzenlenen ve bir dünya kongresi niteliği taşıyan 7. Uluslararası Kognitif Psikoterapi Kongresi'ne 60'ı aşkın ülkeden 1100 civarında profesyonel katılmış ve bizleri onurlandıran anlamlı ve olumlu geri bildirimler vermişlerdir.

KDTD, 2000 yılında yine İstanbul'da, 1. Uluslararası Cinsel İşlev Bozuklukları Konvansiyonu'nun ev sahipliğini başarıyla tamamlayarak, cinsel sağlık ve cinsel işlev bozuklukları alanında ülkemizde ilk uluslararası kongrenin de düzenlenmesini sağlamıştır.

KDTD, ayrıca ülkemizde 4 Uluslararası katılımlı Ulusal KDT kongresi düzenlemiştir. Düzenlediğimiz her ulusal kongrenin bir öncekinden daha kapsamlı ve nitelikli olması temel hedefimiz olmuştur. 2019 yılının 7-10 Kasım tarihleri arasında bir ilk olarak "5. Uluslararası Katılımlı KDT ve 1. Çocuk ve Ergen KDT Kongresi'ni” yine İstanbul'da düzenleyeceğiz.

Birçoğunuzun bildiği gibi KDTD her zaman iyi bir model olma ve ülkemizde bu alanda yapılan yenilikçi hareketlere öncülük etme motivasyonu ile hareket eden bir dernektir. Bu bağlamda, ülkemizde çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında çalışan profesyonellere yönelik KDT eğitimi yıllar önce yine ilk kez derneğimiz aracılığıyla başlatılmış ve hâlen büyük bir ilgiyle devam etmektedir.

Bu kongremizde aynı amaç doğrultusunda ilk çocuk ve ergen KDT kongresini, gelenekselleştirdiğimiz KDT kongresine entegre etme kararı aldık. Bu nedenle kongremizin adını "5. Uluslararası Katılımlı KDT ve 1. Çocuk-Ergen KDT Kongresi” koymayı uygun bulduk. Umuyoruz ki çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında çalışan ve emek veren ruh sağlığı profesyonellerinin bilgi ve becerilerini geliştirmek yönünden anlamlı ve yararlı bir kongre olacaktır. Teknikten öteye gitmeyen mekanik uygulamalar yerine daha bütüncül ve anlamlı uygulama becerileri kazandırmanın önemini vurgulamak için kongre temasını "KDT ve Yeni Açılımları” olarak belirlemiş bulunuyoruz.

Kongremize şu ana kadar çocuk, ergen ve yetişkin KDT alanlarında çalışan toplam 5 değerli konuk davet ettik. Yapacakları çalışma grupları ve verecekleri konferansların içeriğini bu duyuruda ve web sayfamızda bulabilirsiniz.

Kongremizin ilk gününde yapılacak kongre öncesi çalışma gruplarını izleyerek devam eden günlerde yarım günlük kongre içi çalışma grupları, paneller, uzmanla buluşma saatleri ve konferanslar düzenlenecektir.

KDT alanında bilgi ve becerilerini artırarak insan acılarını azaltmaya çalışan ve bunun için EABCT eğitim standartlarına göre düzenlenen uzun soluklu eğitimlerle çeşitli zorlukları göze alarak, yurdumuzun çeşitli yörelerinden katılan siz değerli öğrencilerimiz için bu tür kongreler düzenlemenin yapabileceklerimizin en azı olduğunu düşünüyoruz. Bu etkinliklerin alana ilgi duyan yeni arkadaşlarımız ve ruh sağlığı profesyonelleri için yararlı ve anlamlı olacağına inanıyor; bu vesileyle Avrupa KDT Birliği (EABCT) standartlarına göre eğitim almış, almakta olan ve EABCT tarafından "KDT Terapisti” unvanı alan ve alacak tüm öğrencilerimizi yürekten kutluyoruz.

Konuya ilgi duyan hem yetişkin hem de çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında çalışan tüm profesyonelleri ve terapist olma yolculuğundaki adayları bu kongrede görmek ve tanımak istiyor, kongrelerin bilimsel düzeyinin katılımcıların katkısıyla artacağının farkındalığı içinde katılım ve katkılarınızı bekliyoruz.

SEVGİ ve SAYGILARIMIZLA

KDTD Kongre Düzenleme Kurulu adına,
Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur
İstanbul Kent Üniversitesi Öğretim Üyesi
Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği(KDTD) Başkanı
Avrupa Davranış ve Kognitif Terapileri Birliği Eski Başkanı (EABCT)
Uluslararası Kognitif Terapiler Birliği (IACP) Başkanı
Bilişsel Terapi Akademisi(ACT) Kurucu Üyesi, ACT Sertifikalı Süpervizörü
Beck Enstitüsü Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi
Dünya Seksoloji Birliği MESHC Üyesi
Avrupa Seksoloji Federasyonu(EFS) Başkan Yardımcısı